Jak používat vzorové strany (master pages)

Jednotlivé strany rozsáhlých textů mají obvykle společné prvky, například záhlaví, zápatí, číslování stran. Aby sazeč nemusel na každou stranu tyto prvky vkládat ručně, nabízí Scribus funkci Vzorové stránky, tzv. master pages. Práci s nimi si ukážeme na sazbě jednoduchého časopisu.

Časopis bude obsahovat stránky se dvěma sazebními zrcadly, pro sudé a liché strany. Nejprve si tedy vytvoříme vzorové strany. V menu Úpravy / Vzorové strany zobrazíme výchozí vzorovou stranu. Tu nyní můžeme editovat.

Editace vzorové strany
Editace vzorové strany

Náš grafický návrh obsahuje obvodový tah, záhlaví s titulem a bitmapovým obrázkem a také číslo strany. Pro číslo strany vytvoříme textový rám. Volbou Ctrl + Y nebo kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem položky Editovat text z kontextové nabídky otevřeme textový editor. V něm zadáme volbu Vložit / Znak / Číslo strany, jinak také Ctrl + Shift + Alt + P.

Vložení čísla strany
Vložení čísla strany

Informace o vzorových stranách obsahuje dialogové okno Upravit vzorové strany. Tato nabídka umožňuje vytvořit novou vzorovou stranu, smazat vzorovou stranu, přepínat mezi nimi, importovat vzorové strany z jiných dokumentů a ukončení editace vzorových stran stiskem křížku v pravém horním rohu nabídky.

Aktuální vzorová strana je určena pro liché strany časopisu. Vzorová strana pro sudé strany bude zrcadlově obrácena. Po ukončení editace aktuální vzorové strany proto v nabídce Upravit vzorové strany vytvoříme druhou vzorovou stranu a upravujeme ji obdobným způsobem.

Nyní jsou vzorové strany připraveny k použití. Do dokumentu je vložíme volbou Strana / Vložit. Tato volba vyvolá nabídku s podrobnostmi o vkládaných stranách. Nabídka umožňuje zadat počet nově vložených stran, jejich umístění, rozměry a také to, která ze vzorových stran má být použita.

Vložení vzorové strany (master page)
Vložení vzorové strany (master page)

Z vlastní zkušenosti doporučuji věnovat přípravě vzorových stran dostatečnou pozornost. Dobře připravené vzorové strany práci sazeče ve Scribusu urychlí a zjednoduší. Dodatečné změny v nich jsou možné, zásadní změny se však mohou překrýt s již nasázeným obsahem a tím se práce zkomplikuje.

2 komentáře u „Jak používat vzorové strany (master pages)“

 1. Problem vzorovych stran ve scribusu je, ze to je proste nemenny celek, tedy nikoli template s fixnim formatovani a doplnitelnym obsahem. Master Page je proste snapshot ne jen formatu ale i obsahu. Tzn. nelze si vytvorit master page s text frame a dvema sloupci pro text, muzete si na master page maximalne vytvorit voditka, kde tento frame ma byt, ale na kazde strance ho musite vytvorit znovu.

  Odpovědět
  • Rychlejší než vytvářet rámec dokola je:

   • T nebo ikonka textového rámce, za držení klávesy Shift se vloží rámec podle nastavení okrajů.
   • Vytvořit si textový rámec, upravit počet sloupců a odsazení a poslat jej do Výstřižků. Po dvojkliku na tento výstřižek se rámec vloží na správnou pozici na stránce. Úspora času je např. u knihy/časopisu dost velká.
   Odpovědět

Napsat komentář