Scribus.cz

SEO PowerSuite


Archiv novinek od vzniku do konce roku 2009

Tento článek obsahuje významnější novinky od vzniku serveru do konce roku 2009 – jsou zde uvedeny z historických a pietních důvodů. Jsou nepřesné a mnohé neplatné. Nebudeme je opravovat.

Rozsáhlá recenze Scribusu na serveru Grafika.cz

Richard Krejčí uveřejnil na serveru Grafika.cz pětičlánkový seriál Poznejte Scribus aneb sazba ve stylu open source, ve kterém podrobně zkoumá jeho funkce (starší verze 1.3.2) a kladně hodnotí jeho praktické využití v profesionální sazbě.

Články seriálu Poznejte Scribus aneb sazba ve stylu open source:

Tento článek startuje rubriku Pátrání v archivech, ve které se budeme věnovat třeba i starším textům, ve kterých se (zejména) české servery věnují Scribusu. Nabídneme vám tak postřehy méně zaujatých odborníků.

Richard Krejčí uveřejnil na serveru Grafika.cz pětičlánkový seriál Poznejte Scribus aneb sazba ve stylu open source, ve kterém podrobně zkoumá jeho funk

Česká Wikipedia poznala Scribus!

24.1.2007 Heslo Scribus zelo na české Wikipedii prázdnotou. Tedy až do dneška. Dnes bylo toto heslo vytvořeno. Vzhledem k tomu, že si autor je člověk omylný, rád by navedl čtenáře k návštěvě hesla Scribus na Wiki a případné úpravě tak aby bylo co nejlepší.

Dnešní výlet do internetových archivů nás přivede na server Youtube.com. Můžete zde shlédnout dvouminutové Scribusvideo.

Yotube.com – Demonstration using Scribus (Freeware Desktop Publishing)

Tiskové zprávy

Logo

Stáhnout logo ve formátu SVG .

Náhledy obrazovky

Základní informace o Scribusu

Vítáme Vás v Tiskovém centru Scribus.cz. Připravili jsme pro Vás souhrn informací a materiálů o programu pro DTP Scribus.

Pro Vaše pohodlí jsme připravili další infotoky, které doručí aktuální články za Scribus.cz až na Váš stůl. Tradiční RSS jsme rozšířili o exporty článků pro Google a Seznam . Dobrou Chuť.

Co je Scribus?

Scribus je nástroj profesionálního DTP pro celou řadu operačních systémů – Linux, BSD, Solaris, Mac OS X, MS Windows a další.

Z nenápadné aplikace vzniklé v roce 2001 Scribus rychle dospěl do stavu, kdy je řazen mezi zásadní programy linuxového desktopu. Lidé z Newsforge jej dokonce nazvali jednou z „killer applications for Linux“ a Trolltech si ho vybrali jako jednu z Cool Applications. V aktuální řadě 1.3.x Scribus přináší mocné nástroje pro publikování na desktopu a tyto nástroje jsou dále rozvíjeny.

Pod moderní a uživatelsky přívětivou slupkou jsou ukryty profesionální vlastnosti, jako např. CMYK barevný prostor, tisk a export separací, správa ICC profilů, import a export PDF, Unicode text atd. Scribus byl první aplikací na světě, která podporovala standard PDF/X3. V neposlední řadě Scribus dokáže pracovat s vektorovou grafikou SVG, podporuje OpenType písma, dokumenty ukládá v plně popsaném XML formátu, což umožňuje snadnou opravu poškozených souborů textovým editorem (takové opravy jsou téměř nemožné v případě binarních dokumentů jiných DTP programů). Program je lokalizován do 24 jazyků.

Scribus je nástroj profesionálního DTP pro celou řadu operačních systémů – Linux, BSD, Solaris, Mac OS X, MS Windows a další.

Slunečníce volá: Stahuj! aneb Scribus na českých download serverech

Velké české download servery Scribus vůbec neznaly. Podívali jsme se jim na zoubek a tak dnes můžete Scribus 1.3.3.7 pro Windows stáhnout ze Slunečnice.cz i ze Stahuj.cz. Na Stahuj.cz Scribus zabodoval a pár okamžiků po uveřejnění zabral teplé místo na indexu. Uvidíme jak se mu bude na obou serverech dařit. Velké české download servery Scribus vůbec neznaly.

Živý článek o Scribusu

Internetový server Živě.cz uveřejnil tiskovou zprávu o Scribusu. Po zařazení Scribusu do repozitářů Stahuj.cz a Slunečnice.cz jde o další úspěch svobodného DTP v čechách.

Pokud fandíte Scribusu můžete mu pomoci. Stačí umístit do blogu ikonu, napsat článeček či zmínika přátelům.

Podpořte českou Wikipedii

V největší internetové encyklopedii chybí česká hesla o typografii.

Přestože se česká Wikipedie halasně chlubí více než 50.000 záznamů, hesla z oblasti typografie stále chybí. Mezi poslední články v této kategorii patří Desktop publishing a Seznam DTP programů. To je však jen kapka v moři termínů. Při vyhledávání termínů jako např. prepress, TeX či font nenajdete nic.

Pokud vám to přijde škoda, můžete při tvorbě české encyklopedie pomoci. Je k tomu dobré navštívit článek s informacemi pro autory. Kde najdete informace jak na to.

Ve zkratce

Článek s informacemi pro autory obsahuje řadu užitečných doporučení jak napsat článek tak aby byl kvalitní a nezlobil se na Vás některý z administrátorů. Vzhledem k tomu, že editace článků neprobíhá v režimu WISIWIG, zde jsou základní formátovací značky:

 • ==Nadpis==
 • “‘tučný text uzavřete do tří apostrofů“‘ “kurzívu uzavřete do dvou apostrofů
 • [[Image:Nazevobrazku.jpg|thumb|right|250px|Název pod obrázkem.]] Takto vložíte náhled obrázku o velikosti 250 px.
 • [[odkaz na heslo ve Wiki]] [http://www.url.cz/ www.názevurl.cz] odkaz mimo wiki
 • * odrážka v seznamu

Přeji hodně zdaru při pomoci českému vědění!

Rozhovor s vývojáři na Linuxgraphic.ru

Nepravidelný výlet do denního tisku nás zavedl mezi vývojáře Scribusu. Server Linuxgraphic.ru před časem uveřejnil rozhovor s Peterem Linnellem, Craigem Bradneym, Andreasem Voxem a Jeanem Ghalim. Vývojáři odpovídali na různé otázky od toho kdo Scribus používá až po vývojářské cíle. Článek není z nejnovějších, zato je obsáhlý a tak potěší ty koho zajímá kdo věnuje Scribusu své síly. Anglickou verzi článku najdete zde

Scribus 1.3.3.8

26.2.2007 vyšla verze 1.3.3.8 programu Scribus, nástroje profesionálního DTP pro celou řadu operačních systémů.

Přináši opravy a vylepšení importu SVG, importu OpenOffice.org Draw, práce s PDF formuláři a další opravy (changelog). Scribus získáte na obvyklých místech.

Portál Scribus.cz

Kdopak za tím stojí…

Scribus je opensource projekt. Vyvíjí ho ve volném čase nadšenci. Stejně tak jeho český web. Na počátku byl jednomužný, na pomoc přispěchal český vývojář Petr Vaněk, který Vám radí ve fóru a hlídá technickou stránku článků. Text Jak zpracovat text při tvorbě posterů a prezentačních materiálů, který byl upraven do typografického seriálu, poskytnul Robert Janák. Pomoc při korektuře textů nabídnul Vlastimil Ott (na implementaci pracujeme). Jak se říká: „Co si uděláme, to máme.“ Práce na stránkách je spousta, zajímavých námětů také. Pomůže nám každá ruka.

Jaký máme kurz…

Prvotními cíli stránek byly:

 • propagovat Scribus v Čechách. S radostí ho dnes musím rozšířit na česky rozumící země, protože nás kontaktovali i přátelé ze Slovenska, z čehož mám radost.
 • vytvořit místo, kde budou uživatelé Scribusu doma, kde najdou návody, rady a pomoc kolegů.

Hra na schovávanou…

První etapu internetového marketingu máme za sebou. Scribus.cz zná pětadvacet českých vyhledávačů a více než stovka zahraničních. Vytvořili jsme první tiskovou zprávu, článek na české Wikipedii, optimalizovali pro vyhledávače, připravili ikony pro fandy z řad webmasterů. Před námi jsou další tiskové zprávy a spolupráce s médii či zapojení do odborných diskusí.

Co budeme číst…

První rubriku článků se zprávičkami doplnila rubrika Napsali o Scribusu, která přináší odkazy na zajímavé články a informační zdroje. V únoru přibyla rubrika Typografie a v blízké budoucnosti připravujeme rubriku Vývoj. Právě články jsou cestou jak Scribusu v Čechám pomoci. Rád bych se na Vás proto obrátil s výzvou. Podělte se s ostatními o své znalosti, zkušenosti nebo názory.

Vývoj Scribusu v Čechách…

V březnu se zaměříme na vývoj a lokalizaci Scribusu. O meznárodním týmu, který Scribus vyvíjí, se říká že je uzavřený. Zjistíme, zda je tomu tak, a podíváme se jak můžeme pomoci s vývojem a především českou lokalizací Scribusu.

Na závěr pár čísel…

Navštěvnost Scribus.cz od 12. ledna únor
Počet návštěv: 238 2 154
Unikátní návštěvníci: 89 698

Začínáte se Scribusem? Pak Vás možná zaujmou šablony a vzory dokumentů které si můžete zdarma stáhnout z internetu.

Surfování mezi světovými články o Scribusu nás tentokráte přivedlo na server Kde-file.org. Jde o server věnovaný linuxovým projektům. Obsahuje část věnovanou Scribusu ve které najdete desítku zajímavých typografických dokumentů a nápadů. Stačí kliknout sem.

O přechodu z Corelu na Inkscape na abclinuxu.cz

Brouzdání články o svobodném grafickém softwaru nás tentokráte přivedlo na server ABCLinuxu.cz. Vítězslav Válka zde uveřejnil zajímavý článek, ve kterém srovnává známé vektorové editory: komerční Corel a svobodný Inkscape.

Kromě souhrnu vlastností se zamýšlí nad přechodem z Corelu na Inkscape a nasazením Corelu na linuxových stanicích. Článek Přechod z CorelDraw! na Inkscape

Kalendář Pirelli umí zalahodit typografickému oku

Opravdovou lahůdkou je kalendář společnosti Pirelli pro rok 2005. Možná se ptáte proč nahlédnout do dva roky starého kalendáře. Jeho tvůrci ze studia PIN-UPS dostali skvělý nápad a bravurně jej typograficky provedli. Ukázka mluví za vše.

Co dokáže Scribus

Thomas Zastrow shrnul své zkušenosti se Scribusem a připravil dvě PDF ve kterých stručně na ukázkách předvádí zajímavé nápady a možnosti Scribusu.

 1. část – návod jak vložit obrázek do seskupení „dlaždic“, konverze písma na textový rám, rámečky kombinací tvarů, tvorba prezentace a další (19 stran, alternativní stažení).
 2. část – práce s gradienty a průhledností, různé stínování textu, rámy obrázků, odrážky, kalendáře (20 stran, alternativní stažení).

Dílčí úpravy stránek

Provedl jsem úpravy Scribus.cz:

 • Na úvodní stránce přibylo u nejnovějšího článku tlačítko více, které zobrazí výpis nejnovějších článků. Bude tak možno zalistovat nejnovějšími články bez proklikávání do jednotlivých kategorií.
 • Zapnul jsem kešování. To by mělo by stránky urychlit. Na druhou stranu přináší to, že se tvůj článek může zobrazit s odstupem 2 – 3 minut.
 • Nabídka přihlášení byla přesunuta do menu nástroje. Vede na zvláštní přihlašovací stránku s formulářem pro vyplnění uživatelského jména a hesla.
 • Nakreslil jsem maskota webu. Říkám muhezky česky Keetch [čti Kýč], celým jménem Tonda Keetch.
 • Pro ty kdo kliknou na neplatný odkaz je nová stránka 404, která by jim měla zkrátit cestu k potřebné informaci.

Informace o příspěvku

Vydáno
1. ledna 2010

Autor
redakce

Rubrika

Štítky

Chcete se vyjádřit?

Pokud chcete článek komentovat, přihlaste se, prosím.