Jak používat výstřižky

Při sazbě je čas od času nutné použít některý z tvarů nebo skupin tvarů opakovaně, někdy dokonce se stejným umístěním na stránce. Nevíte, jak na to? Přečtěte si následující návod a zefektivněte svoji práci se Scribusem.

Jestliže potřebujete zkopírovat jakýkoliv objekt, můžete použít univerzální klávesovou zkratku Ctrl + C, Ctrl + V. V případě, že budete objekt potřebovat několikrát, bylo by kopírování neefektivní. Pro tento účel má Scribus speciální funkci – výstřižky (dříve zápisník). Jedná se schránku objektů nebo jejich skupin, které je možné ihned použít, a to dvěma způsoby.

  1. Vyberte objekt, který potřebujete vložit do výstřižků, pravý klik na objekt, Poslat do výstřižků | Hlavní.
  2. Otevřete si dialogové okno Okna | Výstřižky.
  3. Objekty můžete přejmenovávat, mazat, přesouvat či kopírovat mezi více sadami výstřižků (přes pravý klik na objekt ve Výstřižcích).
  4. Je také možné vytvořit, nahrát, uložit či importovat celé sady výstřižků (v horní části dialogového okna).

Tip: Pomocí výstřižků jde velmi jednoduše přenášet paleta barev mezi dokumenty.

  1. Pro vložení položky na konkrétní místo na stránku přetáhněte objekt z Výstřižků na určené místo.
  2. Vkládat nějaký prvek na neměnné místo můžete dvojklikem nebo pravým klikem na objekt ve výstřižcích, Vložit na stránku.

Tip: Do výstřižků jde vložit celá řada objektů – textový rámec s předvytvořeným odkazem na internet, textové rámce s nastavenými velikostmi a rozložením, upoutávky opakující se v každém čísle časopisu, prázdné obrázkové rámce s nastavenou velikostí atd. Náhledové obrázky si také můžete změnit na lépe rozpoznatelné. Vyplatí se to u dokumentů s větším rozsahem, které budete vytvářet pravidelně.

Výstřižky ze staré verze šablony openMagazinu
Výstřižky ze staré verze šablony openMagazinu

1 komentář u „Jak používat výstřižky“

  1. Děkuji, shodou náhod jsem zrovna v těch dnech a hodinách, co jsem četl tento článek, se výstřižky zabýval, takže mi přišel velmi vhod.

    Odpovědět

Napsat komentář