Jak na seznamy ve Scribusu

Na rozdíl od textových editorů neobsahuje Scribus žádné přednastavené styly, dokonce ani pro seznamy. Jak je tedy vytvoříte? Přečtěte si následující krátký návod a budete vědět, jak na to.

Návod

 1. Otevřete si Správce stylů v Úpravy | Styly nebo pomocí zkratky [F3].
 2. Vytvořte si styl odstavce seznam1. Důležité je nastavení levého odsazení prvního (-15 pt) a také dalších (25 pt) řádků, stejně jako pozice levého tabelátoru (25 pt), který vytvoříte pravým klikem do oblasti pravítka.

  Nastavení stylu pro seznamy první úrovně
 3. Obdobně vytvořte i seznam2 – druhou úroveň seznamů. Je nutné zarovnat první řádek seznamu k vlastnímu textu první úrovně.

  Nastavení stylu pro seznamy druhé úrovně
 4. Text pro seznamy píšeme ve stylu 1.[tabelátor] nebo •[tabelátor] a vlastní text seznamu. Znak • se nachází v menu Vložit | Symbol | Odrážka.

  Náhled stylů seznamu
 5. Jako symbol pro odrážku je možné použít jakýkoliv znak nebo dokonce obrázek. Viz videotutoriál níže. Číslovat položky můžete také pomocí skriptu.

  Různé typy odrážek

Odkazy

2 komentáře u „Jak na seznamy ve Scribusu“

 1. Zdravím vás.
  Ráda bych se zeptala – je nějaká officiální stránka přímo na videa ohledně tohoto programu? Skoro všude jsou tu sice odkazy, avšak žádný mi nefunguje a prý je ta daná stránka zrušená. Na internetu je několik videonávodů, ale raději bych to měla přímo odtud. Pokud je to možné, ráda bych požádala o opravu tohodle neplatného odkazu na video „jak na seznamy ve scribusu“. Děkuji.

  Odpovědět

Napsat komentář