Scribus.cz

SEO PowerSuite


Skript Font Sampler – ukázky instalovaných písem

Zajímavou funkcí, kterou Scribus nabízí, je skript pro tvorbu dokumentu s náhledy instalovaných písem, který nese název Font Sampler. Jde o rozšíření napsané v jazyce Python, které na základě vstupních parametrů vygeneruje dokument s různými náhledy instalovaných písem.

Dialogové okno Font Sampler

Dialogové okno Font Sampler

Funkci Font Sampleru si ukážeme na příkladu. Volbou Skript / FontSample vyvoláme dialogové okno skriptu. Jeho levá část obsahuje všechny dostupné fonty, nainstalované na našem počítači. Do pravého okna přetáhneme fonty, které chceme zahrnout do náhledového dokumentu. Vespod dialogového okna je základní nastavení, které umožní výsledný dokument opatřit čísly stránek, či seznamem vytištěných fontů. Další nastavení nalezneme v menu dialogového okna pod položkou Settings / Configuration.

Dialogové okno Configuration

Dialogové okno Configuration

Tato volba otevře nové dialogové okno, které nám umožní nastavit velikosti kterými budou fonty do náhledového dokumentu vysázeny a rozměr papíru. Je možné zatrhnout více velikostí naráz a tím vysázet každý font ve více velikostech.

Dokument s náhledy písem

Dokument s náhledy písem

Po zadání všech parametrů vygeneruje Scribus dokument s náhledy zvolených písem. Jde o operaci poměrně náročnou na výpočetní výkon. Doporučuji proto zvolit jen ty fonty, které skutečně potřebujete.

Informace o příspěvku

Vydáno
29. května 2009

Autor
redakce

Rubrika

Štítky

Chcete se vyjádřit?

Pokud chcete článek komentovat, přihlaste se, prosím.