Jak vytvořit efekty textu

Při vytváření textu je možné použít různé efekty, které můžou vylepšit nebo oživit dokument. Seznamte se s některými z nich v našem návodu.

Klasický stín

 1. Vytvořte text. V dialogovém okně Vlastnosti v části Text | Barva & efekty stiskněte ikonku Stínovaný text. Barvu tahu nastavte na 30% černou.
 2. Dlouhým stiskem ikonky stínovaného textu změňte posunutí stínu.

  Text s klasickým stínem

Vytlačené písmo

 1. Postupujte podle předchozího návodu. Stín textu však posuňte do polohy před a nad text. Text by měl mít nejsvětlejší odstín (50% černá), pozadí tmavší (70% černá) a stín nejtmavší (80% černá).

  Vytlačené písmo
 2. Lepšího výsledku je možné dosáhnout konvertováním textu na obrysy, zrušením seskupení a následnou kombinací mnohoúhelníků. Poté vytvořte pozadí (obdélník) a odečtěte text z obdélníku – kliknutím na obdélník a text za držení klávesy Shift, Objekt | Nástroje cesty | Operace s cestami… Vzniklý tvar zkopírujte a nastavte barvy obou tvarů. Tmavší z nich přesuňte do nižší vrstvy a trochu jej posuňte dolů. Jako pozadí vytvořte obyčejný obdélník, který bude mít nejsvětlejší barvu.

  Vytlačené písmo – druhý způsob

Zkosený stín

 1. Vytvořte text. Konvertujte jej na obrysy. Zrušte seskupení a poté aplikujte Kombinovat mnohoúhelníky.
 2. Vytvořte kopii. Dvojklikem na kopii se otevře dialogové okno Uzly, ve kterém několikrát stisknete ikonku s názvem Uvolnit horizontálu doprava.
 3. Zarovnejte stín zleva a zdola podle textu (v Okna | Zarovnat a rozmístit). Aplikujte svislý přechod na odraz. V horní části nastavte bílou a ve spodní 70% černou. Přesuňte stín do spodní hladiny.

  Zkosený stín

Text s odrazem

 1. Vytvořte text. Konvertujte jej na obrysy. Zrušte seskupení a poté aplikujte Kombinovat mnohoúhelníky.
 2. Vytvořte kopii, kterou překlopíte podle vodorovné osy, tj. „vzhůru nohama“. Otevřete si  Okna | Zarovnat a rozmístit a zarovnejte odraz podle obrázku níže. Poté aplikujte svislý přechod na odraz. V horní části nastavte 70% černou a bílou ve spodní.
 3. Přidejte obdélník s vodorovným přechodem bílá-černá-bílá o výšce 1 pt. Zarovnejte jej podle obrázku níže.

  Text s odrazem

Odkazy

2 komentáře u „Jak vytvořit efekty textu“

 1. Už druhý bod vůbec nechápu:
  „…následnou kombinací mnohoúhelníků. Poté vytvořte pozadí… “
  Chtělo by to být méně stručný.

  Odpovědět
  • Musíte mít označená veškerá písmena. Kombinaci mnohoúhelníků aplikujete z hlavního menu Objekt | Kombinovat mnohoúhelníky

   Odpovědět

Napsat komentář