Jak na rovnice pomocí Inkscape

Oficiální postup na vytvoření rovnic, který jsme si uvedli v minulém návodu, má několik nevýhod, a proto si uvedeme ještě druhý způsob.

Návod

 1. V programu Inkscape vytvořte rovnici pomocí Extensions | Vykreslit | LaTeX vzorec. Vložte kód vzorce a uložte pomocí Soubor | Uložit jako… | Plain SVG (*.svg).
  Dialogové okno LaTeX vzorec v Inkscape


  Rovnice v Inkscape
 2. Otevřete si Scribus a importujte rovnici v Soubor | Importovat | Vložit vektorový soubor… Hlášku o tom, že SVG obsahuje nepodporované vlastnosti ignorujte.

  Varování Scribusu
 3. Vytvořte si odstavcový styl rovnice, který bude mít zarovnání na střed a horní a dolní odsazení odstavce.
 4. Na pozici, místo které přijde vlastní rovnice, si vytvořte písmeno nebo nějaký text a nastylujte ho.

  Importovaná rovnice ve Scribusu
 5. Změňte velikost rovnice tak, aby měla písma stejnou výšku jako font základního stylu. Při změně velikosti stiskněte klávesu [Ctrl]. Ponecháte tak poměr stran rovnice.
 6. Z pracovní plochy si označte celou rovnici, Ctrl + X (vyjmout). Označte si písmeno nebo text v rámci a Ctrl + V. Na místo písmene se vloží celá rovnice. Otevřete si Styly [F3] a upravte si horní/dolní odsazení odstavce a také vzdálenost textu od účaří. Pro správný vzhled budete potřebovat několik stylů podle výšky rovnic.

  Finální vzhled rovnice
 7. Po vložení veškerých rovnic nahradíme RGB černou (FromSVG#000000) za Black (CMYK 0 0 0 100).

Poznámka: Jestliže bude text zarovnaný k pomocné mřížce, je možné na pravou stranu přidat i manuální číslování rovnic. Příklad takových stylů:

 • Dokument/základní styl textu: Zarovnání k pomocné mřížce o 13 pt, 10 pt text
 • Rovnice: Zarovnání k pomocné mřížce, vzdálenost od účaří –60 %, horní odsazení 6 pt (vytvoří prázdný řádek nad rovnicí)
 • Číslování rovnic: Zarovnání k pomocné mřížce, vzdálenost od účaří 60 %, dolní odsazení 6 pt (vytvoří prázdný řádek pod číslováním)

  Rovnice s číslováním

Výhody a nevýhody použitého řešení

+ Rovnice jsou ve vektorech.
+ Rovnice se při editaci textu také posouvají.
+ Mnohem lepší odezva programu než při použití generovaných rámců. Poznáte to už při vložení několika rovnic do dokumentu.
– Není možné rovnici editovat.
– Pracný postup. (Rovnice je možné vytvořit hromadně a nebo v jiném programu.)

12 komentářů u „Jak na rovnice pomocí Inkscape“

 1. Chci se zeptat, bude umět Scribus někdy exportovat rovnou do epub a / nebo mobi? A pokud ano, kdy by to tak mohlo výhledově být? Dík

  Odpovědět
  • Dobrý den. Otázky, které nesouvisí s tématem článku prosím směřujte do našeho fóra.

   Ano. Scribus by v budoucnu měl umět exportovat přímo do některého z ebook formátů (viz např. nahlášený bug report). Kdy to ale bude, není jasné. Pokud se nenajde nějaký dobrovolník, který se do toho pustí, v rámci jednoho roku s tím určitě nepočítejte.

   V současné době je asi nejlepší open-source aplikací na tvorbu ePubů program Sigil. Konverzí v programu Calibre pak výsledek můžete dostat i do dalších formátů. Na ukázku toho, co jde vytvořit v Sigilu, se můžete podívat např. na stránkách openMagazinu. PDF verze je vytvářená ve Scribusu, ePUB v Sigilu.

   Odpovědět
  • Jestliže ovládáte přímé vkládání vzorců v OO/LO (tj. psaním kódu), LaTeX by pro Vás neměl být takový problém, protože má podobnou sytnaxi.

   Výhodou postupu uvedeného v článku je kromě vektorového formátu i kvalitnější výstup po typografické stránce.

   Odpovědět
   • Určitě, ano, nepopírám, nepochybně je to čistý způsob, ale v tuto chvíli pokud bych to potřeboval, postupoval bych, jak jsem uvedl, s tím, že: rovnici bych napsal do OOo, Draw, pak vyexportoval třeba jako SVG nebo EPS, naimportoval do Scribu, zrušil seskupení, stránku odstranil, rovnici nechal atd.

    Odpovědět
 2. Zdravím, prosím Vás, v jaké verzi Inkscape tato funkce je? Buďto jsem raněn slepotou, nebo nevím, ale prostě to nikde nemohu najít. Mam verzi 0.48 v češtine

  Odpovědět
  • Dobrý den,

   mám verzi 0.48.2 (na Ubuntu 10.10), ale určitě tato funkce byla implementována již dříve. Pro vytváření rovnic musíte mít nainstalovaný LaTeX. Jaký máte OS? Jestli máte Windows, mohl by to být tento problém.
   Pro návod jsem použil rozšíření dodávané přímo s programem Inkscape. Najdete jej v Extensions | Vykreslit | LaTeX vzorec… Jinak lze také použít rozšíření textext.

   Odpovědět
   • Dobrý den, děkuji za odpověď. Latex mám nainstalovaný, ale jedu pod Win XP…

    Podívám se na Vaše odkazy a uvidím, jestli se mi povede problém vyřešit. 🙂 Ještě jednou díky.

    Odpovědět
    • tak už mam tex-text, ale po spuštění to napíše:
     „textext.py:55: DeprecationWarning: the md5 module is deprecated; use hashlib instead

     import os, sys, tempfile, traceback, glob, re, md5, copy

     Traceback (most recent call last):

     File „textext.py“, line 306, in

     raise RuntimeError(„Neither pygtk nor Tkinter is available!“)“ a jsem v koncích. Poradíte mi, prosím ještě? děkuju

     Odpovědět
     • Dobrý den,
      přiznám se, že tato oblast není zrovna moje silná stránka, ale pokusil jsem se najít řešení. Prakticky stejný problém se řešil v tomto vláknu fóra bitbucket. Je tam několik řešení (od použití Inkscape 0.47 až po ne úplně čisté, ale funkční řešení). Snad Vám to nějak pomůže.

Napsat komentář