Hledáme nápady na skript nebo plugin do Scribusu

Používáte program Scribus a schází vám nějaký skript nebo plugin? Podělte se s námi o svoje nápady. Sbíráme náměty na přidání nových funkcí, různých zlepšováků nebo jen zrychlení konkrétních postupů, které bude možné naprogramovat jako skript či plugin. Svoje nápady pište prosím do komentářů pod zprávičku a nebo do našeho fóra.

25 komentářů u „Hledáme nápady na skript nebo plugin do Scribusu“

 1. Na blurb.com je možné knihy zadávat rovněž v PDF. Pro InDesign Blurb udělal plugin, kde jsou připravené šablony stránek, resp knih. Myslím, že by to někomu mohlo pomoci a pokud by to bylo uděláno solidně, tak by jistě i přímo blurb.com pluginy propagoval.

  Odpovědět
 2. Edice 1.4.0 je opravdu velmi nadějná a už teď je v ní radost pracovat. Pokud ji však, podle mého názoru, opravdu něco chybí, potom je to aspoň jednoduchý nástroj pro vyřazování archů (archovou montáž).

  Odpovědět
 3. Dobrý den. Můžete svůj námět prosím trochu rozepsat? Jestli tomu správně rozumím, skript by naskládal na jeden arch např. čtyři strany v předem určeném otočení/zrcadlení.

  Odpovědět
  • Dobrý den!

   To je přesně ono! Vždyť takovou funkcí disponuje i např. CorelDRAW! Vůbec by nemuselo jít o funkcionalitu produktů jako Impostrip, Preps či InDesign a pod. Používám Scribus už dost dlouho a nedám na něj dopustit.
   Nová řada nabízí použitelnou správu barev, definici spadávky, umístní ořezové a registrační značky, barevné proužky a dokonce roztřídí strany do skupin tak, jak se budou tisknout. Z mého pohledu se tak stává softwerem, s kterým se v DTP už musí počítat.
   Když však potřebuji vytvořit vazbu V1 (sponkovaný sešit), musím sáhnout po jiném nástroji a zde je již problém. Jak totiž na jeden arch umístniť dve a dvě strany? Běžne používám KPDF, ve Windows PDF Creator. Výsledek je však málo uspokojivý.
   Pokud má Scribus ambici se v oblasti DTP prosadit, bylo by, podle mého názoru, vhodné do něj podobný nástoj integrovat.

   Odpovědět
   • Dobrý den.

    Jaké funkce by měl skript umět?
    – Naskládat 2 + 2 strany na jeden arch.
    – Poskládat strany ve správném pořadí.
    – Kompenzovat posun grafiky způsobený tloušťkou papíru.
    – Vložit do nového dokumentu ořezové značky. Nejsou jen na titulní straně?
    – Zapomněl jsem na něco?

    Díky.

    Odpovědět
    • Dobrý den!

     K prvnímu a druhému bodu: Určitě! V nejjednošším případě vytvořiť sešit A5 z přeložených archů A4. 2 + 2 strany na jeden arch ve správném pořadí. Předpokládám, že „běžný uživatel“ asi nebude vyřazovat stránky do větších archů a poté skládat a ořezávat. Rozumnější bude ponechat to na profesionální tiskárnu. To jsou potom nepříjemné telefonáty… 🙂
     K třetímu bodu: Zohlednení nárůstu bude určitě užitečné a příjemné.
     Ke čtvrému bodu: To je problém. Ořezové (a další) značky se umístňují okolo každého bloku (archu) vyřazených stránek.
     K pátému bodu: Knižní vazba. Při tisku knihy se vytvářejí sešity, které se později slepí, případně sešijí. Přiznám se, zatím jsem napřišel na to, jak v Scribusu (pokročilé seřazení nepomůže) vytvořit skupiny (sešity) stránek tak, aby po spojení vznikla správne seřazená kniha. Jedině manuálně.
     Samozřejmě, čím robustnější řešení, tím lépe! Těším se!

     Děkuji!

     Odpovědět
     • Dobrý den,

      byl byste ochotný skript testovat? Po jeho vypracování bych Vám na adresu z komentáře poslal e-mail.

 4. Dobrý den,

  není to přímo skript nebo plugin. Ale hodila by se galerie nějakých již vytvořených dokumentů, kde by se mohl člověk lehce inspirovat. Přeci jen přebal na knihu nevyrábím dnes a denně. Tedy aspon já ne a pokud tam knihovna nějaky samples nebo templates je tak se omlouvám za neznalost že jsem ji nenašel.

  Díky

  Odpovědět
 5. Chtěl bych se poptat na tzv. sociální DRM tj. skript, který by :

  a) jednoduchým dotazem od uživatele vyzvěděl jméno a to by „zapsal“ jako razítko do vygenerovaného PDF dokumentu ze Scribusu

  b) udělal totéž, jen pro hromadné generování (např. z TXT souboru by načetl jména a ta postupně „orazil“ do PDF), vzniklo by tak např. 50 unikátních PDF souborů

  c) dokázal by dávkově pojmenovat vygenerované PDF soubory dle nějaké šablony a případně připravit soupis tj. jméno souboru + jméno v něm oražené pro snadnou referenci

  Myšlenka se zakládá na tom, že bych pro potřeby opensource komunity napsal knihu a ten kdo by měl zájem dobrovolně přispět, dostal by takto upravenou knihu.

  Odpovědět
  • Dobrý den.

   Při výrobě několika PDF souborů se jmény by stačilo používat vzorové strany a pak jen na ně přidat jména. Rozumím, že pro 50 jmen by to zabralo hodně času. Přidám to do nápadů. Díky. Asi nejlepší by bylo vytvořit jeden skript se všemi funkcemi.

   a, Moc nevím, jak by to mohlo fungovat. Jako úplný automat – např. z webových stránek si to moc neumím představit (na to by byl vhodnější asi jiný program, který by skutečně jen přidal text do nepodepsaného PDFka). Ve Scribusu by to mohlo fungovat nějak takto?
   1. Mít otevřený Scribus, spustit skript.
   2. Vložit jméno.
   3. Nastavit čísla stran, na která se text umístí (na titulku nebo celé zaplněné strany asi ne).
   4. Polohu, kam se text na stránku umístí.
   5. Vygenerovat PDF.
   b, Bod 2 by šel nahradit importem .txt souboru.
   c, V bodu 5 by nabídl možnost pojmenovat soubory se jménem čtenáře.

   Odpovědět
   • Dobrý den,
    váš popis je přesný, takhle nějak by to mohlo fungovat.

    Co se týká stran, na které razítko umístit by se mi líbilo něco jako automatické pole nazvané třeba Sociální DRM, ale specifický rámec by také nebyl špatný.

    Já jsem se s tím setkal v případě nakladatelství Packt Publishing, kdy všechny mnou zakoupené PDF verze knih dole v souboru mají jasnou informaci o tom, kdy a kdo (včetně adresy) soubor pořídil.

    Odpovědět
 6. Dobrý den,

  Automatické pole nebo specifický rámec – na to by bylo nutné měnit přímo kód i formát Scribusu. To už je mimo možnosti skriptu. Trvalo by to delší dobu a myslím, že Scribusu chybí důležitější funkce. Každopádně automatická pole za nějaký čas určitě přibydou.

  Na Packt Publishing jsem si také vzpomněl. Pro to, co je u PP by bylo dobré propojit skript se zápisníkem. Je tam totiž navíc logo. Např. poslat jedno „vzorové“ DRM do zápisníku, spustit skript, nahrát .txt soubor se jmény a už by se vytvářely PDFka. Promyslím, co bude nejlepší. Díky.

  Odpovědět
  • Dobrý den!

   Pokud jsem to dobře pochopil, na to by měla stačit konzole Pythonu. Skutečně jen velmi hrubou lopatou:

   createLayer(„venovani“)
   setActiveLayer(„venovani“)
   for x in range(1, pageCount() + 1):
   gotoPage(x)
   jmeno = „pokus“ + str(x)
   createText(400,800,160,20, jmeno)
   setText(„Věnováno všem dobrým lidem!“, jmeno)

   Odpovědět
 7. Už jsem to psal do fóra, ale tady bude možná živější diskuze, tak to sem duplicitně kopíruju (snad tím nepobouřím…).

  ___

  Co bych ocenil:

  automatický ořez obrázků podle rozměru obrazového rámce (skrytou část obrázku pryč) – zejména při exportu do pdf
  hromadné operace nad sadou objektů (nastavit styl, barvu, velikost)
  hledání a náhrada textu v celém dokumentu

  A asi náročnější:

  křížové odkazy
  živá záhlaví
  generování rejstříku (indexu)
  automatické použití ligatur u OTF písem (tj. uplatnění ligatur beze změny textu)
  automatická náhrada skupin za ligatury z písma (tj. uplatnění ligatur změnou textu)

  S pozdravem
  Ondřej Němeček.

  Odpovědět
 8. Vlastním diář, který má vyměnitelný obsah. Ten obsah si generuji každý rok sám pomocí php skriptu, a výstup z prohlížeče pak upravuji do tisknutelné podoby. Když vidím možnost vytvářet ve Scribu kalendáře, proč ne listy do diáře? Zvolit si velikost listu, výšku řádek coby dnů, případně jejich ohraničení nebo zařazení jmenin ke dnům. Samozřejmě zvolit rok a skript by měl vypočítat přechodný rok.

  Odpovědět
  • No možné to samozřejmě je. Sám jsem si je kdysi připravoval. Jenže pak jsem přišel na to, že LibreOffice nabízí víc možností. Přesněji, prázdné formuláře udělá SCribus lépe, ale když dojde na vyplňování, je pohodlí na straně Office.

   Odpovědět

Napsat komentář