Časopis Gliese je sázen ve Scribusu

Chcete vydávat časopis a nevíte, v čem ho sázet? V následujícím článku možná naleznete inspiraci. Exoplanety.cz používají k sazbě časopisu Gliese DTP program Scribus.

Jak dlouho/od jaké verze používáte Scribus?

Scribus používáme od dubna 2010 a verze 1.3.6. Předtím jsme sázeli náš časopis v programu OpenOffice.org, což samozřejmě bylo podstatně rychlejší, ale výsledek neodpovídal naší snaze vytvořit po všech stránkách kvalitní časopis.

V čem je sazba ve Scribusu lepší než v OpenOffice.org?

Nejsem grafik, ale ze svého úhlu pohledu bych řekl, že v OpenOffice.org nejde ani o sazbu v pravém slova smyslu, nýbrž spíše o převedení psaného textu do podoby PDF. Problémy jsme měli například s vytvářením titulní strany, s obrázky apod.

Titulní strana časopisu

Jaký je postup prací při výrobě časopisu? Používáte i další open-source software?

Stále používáme už zmíněný OpenOffice.org pro přípravu textu, který pak putuje ke korektorovi. Uzávěrka čísla bývá koncem měsíce a poté se vždy pečlivě rozhodujeme, které články do časopisu zařadíme a v jaké podobě. Většinou se jedná o výběr článků z našeho webu www.exoplanety.cz. Časopis Gliese primárně slouží k rekapitulaci dění v našem oboru, kterým je hledání života ve vesmíru a planet u cizích hvězd (exoplanet). I když se to nemusí zdát, tento obor je dynamický a velmi bohatý na novinky, takže jednou za tři měsíce se zastavíme a zrekapitulujeme to podstatné.

Náš web běží na WordPressu, což je další open-source software, který využíváme. Kromě toho používáme i některé svobodné grafické programy (např. Inkscape) a občas také domácí planetárium Stellarium, které má i českou lokalizaci. Popularizace astronomie prostřednictvím internetu je u nás značně podceňována a nejdou na ni téměř žádné finanční prostředky. Proto je pro nás open source jedinou šancí. Vnímáme to jako pozitivní aspekt a možnost dokázat, že bez dotací a finančních prostředků je možné popularizovat vědu kvalitním a efektivním způsobem.

Úvodník

Vytváříte ve Scribusu i další tiskoviny?

Zatím ne, ale od příštího roku plánujeme zahájit vydávání Exoplanetární ročenky, což bude tištěná publikace rekapitulující dění v oboru za celý rok a tak trochu i nadčasově. Zatím probíhají jednání s potencionálním nakladatelem, takže využití Scribusu není stoprocentní. Kromě toho hodláme v létě spustit interaktivní encyklopedii exoplanet. Její obsah by měl být kromě webových stránek dostupný i ve formátu PDF. Sazba bude probíhat ve Scribusu.

Jak byste zhodnotili Scribus?

Už jsem to trochu nastínil. Hlavní výhodou Scribusu je pro nás jeho dostupnost. Z mého pohledu je to program, se kterým se lze poměrně rychle naučit pracovat, alespoň co se týká věcí, které potřebujeme k práci.

Chybí vám nějaké funkce? Je dokumentace k programu dostačující?

Myslím, že pro naše aktuální potřeby bychom uvítali dvě věci. V prvním případě se jedná o jednodušší a lepší práci s tabulkami. Výhledově bychom pak byli rádi za nějakou snadnou a rychlou možnost vytváření formátu pro elektronické knihy.

Pokud jde o dokumentaci, přiznám se, že v oblasti softwaru ji obvykle příliš nevyhledávám a dávám přednost učení se stylem „pokus-omyl“. Více než Scribus používáme už zmíněný WordPress, který jsem začal užívat jako absolutní laik a po dvou letech si troufám říct, že ho už poměrně dobře ovládám, byť do oficiální dokumentace jsem nahlédl asi třikrát. Také do zákoutí Scribusu tímto stylem postupně pronikám, i když tam asi nebudu mít potřebu jít stále více do hloubky.

Náhled časopisu Gliese

O časopisu Gliese

Časopis Gliese byl založen v březnu 2008 s cílem pravidelně a uceleně informovat o výzkumu exoplanet a života ve vesmíru. Celkem čtyřikrát ročně se ve formátu PDF můžete podívat na nejzajímavější novinky za předešlé období. Gliese je jediným elektronickým časopisem o tomto oboru na světě.

Jednotlivá čísla časopisu je možné si volně stáhnout. Redakce rovněž nabízí možnost zaslání upozornění na nové číslo emailem.

Petr Kubala
šéfredaktor Exoplanety.cz

1 komentář u „Časopis Gliese je sázen ve Scribusu“

  1. Výborně! Gratuluji kolegovi Kubalovi k jeho celosvětově ojedinělé práci a jsem rád, že využívá prostředků OSS. Doufám a věřím, že mu jsou aspoň trochu k něčemu taky moje články, které k openoffice.org píšu.

    Odpovědět

Napsat komentář